Game of Thrones karakterlerinin özel lakapları!

Bu yazımızda, teknomel.com ekibi ile Game of Thrones dizisindeki karakterlerin özel lakapları ve bunların hikayelerini derledik!

1.Jon Snow: the White Wolfjon snow ile ilgili görsel sonucu

Jon Snow(Gerçek adı ile Aegon Targaryen), kitabın ve hikayenin baş kahramlarındandır. Babası Rheagar Targaryen ve annesi Lyanna Stark’ın evliliği sonucu dünyaya gelmiştir ancak Robert Baratheon’un onu öldürmesinden korktuğu için ölüm döşeğindeki Lyanna abisi Eddard Stark’a onun kimliğini gizlemesini istemiştir. Genelde Kışyarı Piçi ya da Surda takılan ismi Lord Snow gibi aşağılayıcı bir takım lakaplara sahiptir.

2.Loras Tyrell: Knight of FlowersLoras Tyrell: Knight of Flowers

Sör Loras Tyrell,Lord Mace Tyrell’in üçüncü oğludur. Çiçek Şövalyesi olarak da bilinir. Çok yetenekli bir şövalye ve mızrak dövüşçüsüdür. Loras’ın turnuvalardaki başarıları,göz kamaştırıcı yakışıklılığı ve yaptığı gösterişli şovlar onu Yedi Krallık’daki müsabaka meydanlarının meşhur bir şahsiyeti yapmıştır. Ailenin üçüncü oğlu olduğunu belirten yeşil zeminin üzerinde 3 tane altın rengi gül olan kişisel bir hanedan arması vardır.

3.Olenna Tyrell: Queen of ThornsOlenna Tyrell: Queen of Thorns

Olenna Tyrell, kurduğu entrikalar, sivri dili ve zekası sayesinde Dikenlerin Kraliçesi olarak anılır. Tyrell Hanesi’nin simgesi bilindiği gibi güldür. Ve bu gülü koruyan dikenleri de Olenna Tyrell simgeler.

4.Roose Bolton: Leech Lord

Roose Bolton: Leech Lord

Roose Bolton, Bolton Hanesi’nin başı ve Dehşet Kalesinin Lordudur. Ne kadar nazik bir tavır takınsa da soğuk, kurnaz ve zulmetmeye eğilimli birisidir. Sülüklerin onu sağlıklı kıldığına inandığı için sürekli onları kullanması bazı insanların ona “Sülük Lordu” ismini takmasına sebep olur.

5.Jeor Mormont: the Old Bear

 Jeor Mormont: the Old Bear

Lord Kumandan Jeor Mormont Yaşlı ayı olarak da bilinir- Gece Gözcüleri’nin 997. Lord Kumandan’dır, nöbeti Kara Kale’den yönetir. Jeor, Mormont Hanesi’nin başı ve Ayı Adası’nın lorduydu. Daha sonra oğlu Jorah Mormont lehine lordluktan feragat etti ve Gece Gözcüleri’ne katıldı.

6.Tyrion Lannister: the Imp – Halfman

Tyrion Lannister: the Imp - Halfman
Tyrion Lannister, Tywin ve Joanna Lannister’ın üçüncü ve en genç çocuklarıdır. Cüce olduğu için Küçük Şeytan ya da Yarım Adam olarak da çağrılır. Ancak Karasu savaşında burnunu kaybettikten sonra ona bakanlar yüzünde bir şeytanın bakışını daha net görmeye başladılar ve ‘Küçük Şeytan’ lakabını ondan bahsetmek için daha sık kullanmaya başladılar.

7.Jaime Lannister: the Kingslayer

Jaime Lannister: the Kingslayer

On beş yaşında, Deli Kral Aerys II Targaryen’in Kral Muhafızı olarak seçilerek tarihteki en genç prestijli kral koruması olmuştur. Robert İsyanı’nın sonlarına yakın ihanet edip Kral Aerys’i öldürürken aşağılayıcı “Kral Katili” lakabını kazanır ve 7 Krallıkta “the Kingslayer” olarak anılmaya başladı.

8.Varys: the Spider

Varys: the Spider

Fısıltıların efendisi olarak anılan Varys’ın ‘kuşlarım’ dediği küçük çocuklar sayesinde her yerde kulağı ve her olay hakkında bilgisi var. Böylece entrikaların baş kahramanı olan Varys bu özelliğiyle örümceğe benzetiliyor ve ‘Fısıltıların Efendisi’ olarak anılıyor.

9.Sandor Clegane: the Hound

Sandor Clegane: the Hound

Barbar doğası, efendilerine sorgusuz itaati ve ailesinin armasının üstünde bulunan üç köpekten dolayı Tazı lakabını almıştır. Hatta turnuvalarda bir köpeği andıran miğfer kullanır..

Hatta Joffrey tarafından sürekli “Köpeğim” olarak çağrılıyor.

10.Gregor Clegane: the Mountain that Rides

Gregor Clegane: the Mountain that Rides

Sör Gregor Clegane, Clegane Hanesi’nin yöneticisi ve Lannister hanesine bağlı bir sancaktardır. Gregor, çok büyük ve güçlü olduğu için ona sıkça Yürüyen Dağ veya Dağ derler.

11.Aerys Targaryen: the Mad King

Aerys Targaryen: the Mad King

Aegon’ın Karaya Çıkışından 262’den 283 yıllarına kadar Demir Taht’ta oturarak hükmeden Targaryen Hanesi’nin on yedinci ve sonuncu üyesidir. Hükümünün başında diyara huzur getireceğine dair büyük bir yemin etmişti. Ama Duskendale Muhalefeti olarak bilinen kısa süreli bir ayaklanmada, asi bir lord tarafından birkaç ay esir tutulduğunda giderek dengesizleşti ve deliliği büyüdü. Bu olaydan sonra, öfkesi artık denetlenemez oldu. 

Bu yüzden ve çılgın ateşe düşkünlüğünden Deli Kral olarak anıldı.

12. Viserys Targaryen: Khal RhaggatViserys Targaryen: Khal Rhaggat

Viserys kardeşi Daenerys’e vurmaya çalıştıktan sonra, Dany onun atını elinden aldı ve onu yürümeye zorladı. Bu Dothraklar arasında bir tabuydu; at süremeyen bir adam, adam değildir. Böylece Khal Rhae Mhar, “Yürüyen Kral’’ lakabıyla alay edilir hale geldi. Daha sonra Khal Drogo ona at arabasında yer vermeyi önerdi ve Viserys de bunu kabul etti. Viserys öyle aptaldı ki, bu öneriyle Dany’nin hatasının telafisi için Khal Dorgo’nun ondan özür dilemek istediğinin bir işareti olduğunu düşündü. Ama bu yürümekten daha da aşağılayıcı bir şeydi. At arabalarına yalnızca sakatlar, hadımlar, çok yaşlı ya da fazla genç insanlar binerdi. Böylece Viserys yeni lakabı olan Khal Rhaggat, ‘’Arabacı Kral’’ı kazanmış oldu.

13. Theon Greyjoy: the Turncloak – Reek

Theon Greyjoy: the Turncloak - Reek

Theoni Ramsay Bolton tarafından defalarca işkenceye maruzkaldıktan sonra bu adı almıştır. Derisinin bir kısmı yüzülmüş, birkaç el ve ayak parmağı kesilmiştir. Ramsay, Theon’u temizlenmek için yalvarana kadar tek başına acı ve pislik içinde bırakır. Ayrıca gülümsemesinden nefret ettiği için Theon’un birkaç dişini de kırar. Ayrıca tam olarak söylenmese de ima edilenlere göre Ramsay, Theon’un erkeklik organlarını da kesmiştir. Theon’u zorla soytarı kılığına sokup kendisine hizmet ettirir. Banyo yapması yasak olduğundan Theon başından ayak parmaklarına kadar pislik içindedir.

Ramsay’ın işkenceleri yüzünden Theon’un görünümü kötü bir şekilde değişir. Theon 40 yaşında bir adam gibi görünür ve dişleri olmadığı için acı çekmeden hiçbir şey yiyemez. Kilo kaybeder, teni solgunlaşır, saçları beyazlar incelir. Birkaç el parmağını kaybettiği için ok atamaz ve ayak parmaklarını kaybettiği için yaşlı bir adam gibi topallayarak yürür. Bu yüzden “Reek” lakabını alır.

14. Melisandre: the Red Woman

Melisandre: the Red Woman

Kırmızı Rahipler’e mensuptur ve buna uygun olarak sürekli uzun ipekten kırmızı kıyafetler giyer. Boynunu sımsıkı saran kırmızı gerdanlığını hiç çıkarmaz. Melisandre büyü yaptığı zaman, gerdanlığın taşı büyünün gücüyle parlaklaşır. Muhtemelen Daenerys Targaryen’in ejderhalarının doğumu Melisandre’nin de gücünü arttırmıştır. Melisandre, tanrısının gücüne tamamen inanır ve alevlerden gelecekle ilgili görüntüler görebilir. Sur’da bulunduğu zamanlarda bile soğuğa rağmen ince ipekli elbiselerini giymekten vazgeçmez. Bu yüzden Kızıl Kadın olarak anılır.

15. Arthur Dayne: Sword of the Morning

Arthur Dayne: Sword of the Morning

Dizide çift kılıçla gördüğümüz Arthur Dayne aslında tek bir kılıç kullanıyordu. Bu kılıç yeryüzüne düşen bir göktaşından yapılmıştı ve güneş kadar parlaktı. Tek eliyle 5 kişiyi öldürebilirdi. Bu yüzden kral muhafızlarının en güçlüsü olarak anılırdı. Arthur Dayne, yedi krallığın en güçlü savaşçılarından biri olduğu için ve kılıcının parıltısı düşmanlarının bile gözlerini kamaştırdığı için Şafak Kılıcı olarak anıldı.

16. Oberyn Martell: the Red Viper

Oberyn Martell: the Red Viper

Prens Oberyn Nymeros Martell, Doran Martell’in küçük erkek kardeşi. Kızıl Yılan olarak da bilinir. Kum Yılanları denilen; en küçük dört tanesi, Ellaria Sand’den olmak üzere sekiz tane gayrimeşru kızı vardır. Bazı söylentilere göre biseksüeldir. Kullandığı zehirler ve savaş stili yüzünden Kızıl Engerek olarak anılır.

17. Samwell Tarly: Ser Piggy

 Samwell Tarly: Ser Piggy
Duvar’daki nöbeti sırasında kilolu görüntüsü ve hantal yapısı yüzünden Sör Alliser Thorne tarafından ona bu lakap takılmıştır. Ayrıca ejderha camı ile bir White Walker öldürdüğü için “Sam the Slayer” olarak da anılmaya başlamıştır.

18. Brynden Tully: Blackfish

 Brynden Tully: Blackfish

Sör Brynden Tully, aynı zamanda Karabalık olarak da bilinir, Tully Hanesi’nden bir şövalye ve Lord Hoster Tully’nin kardeşidir. Dokuz Kuruşluk Kralların Savaşı sırasında kendi adını duyurmuş yetenekli ve tecrübeli bir savaşçıdır. Bir danışman olarak Kral Robb Stark için çok değerli olduğunu kanıtlamıştır. Kendine ait bir hanedan arması oluşturmuştur. Bu arma geleneksel Tully renklerinden oluşuyor fakat bir kara balık renklerin yanında yer alıyor. Bu yüzden kendisi de Karabalık olarak anılır.

19. Davos Seaworth: the Onion Knight

 Davos Seaworth: the Onion Knight
Robert İsyanı sırasında meydana gelen Fırtına Burnu Kuşatması sırasında gizlice kaleye soğan ve başka yiyecekler soktu. Yiyecekler, Eddard Stark gelip kuşatmayı kırana kadar adamların açlıktan ölmesine engel oldu. Bu hizmetlerinin karşılığında Stannis Baratheon Davos’u şövalye ilan etti ve Gazap Burnu’nda değerli bir arazi verdi fakat kaçakçılık yaptığı için sol elinin dört parmağını kesti. Fakat Davos bu cezayı adaletli buldu. Kuşatma boyunca halkın açlıktan ölmesini engellemek için soğan kaçakçılığı yaptığı için Soğan Şovalyesi unvanını aldı.

20. Robb Stark: the Young Wolf

 Robb Stark: the Young Wolf
Robb Stark, Eddard Stark ve Catelyn Stark’ın en büyük oğulları ve Kışyarı’nın varisiydi. Babasının ihanetten dolayı hapse atılmasına karşılık sancak beylerini toplayıp babasını kurtarmak için güneye yürümüş ve Nehir Lordları da onu desteklemiştir. Babasının idamından sonra lordları tarafından kral ilan edilmiş, Kuzey’deki Kral olarak anılmaya başlanmıştır. Takipçileri ve düşmanları tarafından Genç Kurt diye adlandırılmıştır.

21. Brienne Tarth: the Beauty

 Brienne Tarth: the Beauty

Brienne erkeksi bir görünüşe sahiptir ve Westeros standartlarına göre son derece çirkin bir kadındır. Uzun boylu, kaslı ve küçük göğüslüdür. Saman rengi saçları ve çilli bir yüzü vardır. Dişleri şekilsiz ve eğridir, ağzı büyüktür ve burnu kırıktır. Jaime Lannister’a göre Brienne’in şaşırtıcı derecede güzel mavi gözleri vardır. Bu yüzden Brienne, Tarth Bakiresi, bazen Brienne Güzellik denilerek alaya alınır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
News Reporter
Gerçek adı ile Serhat ALMEZ. 2014den beri internet siteleri, grafik tasarımcılık, yazılımcılık gibi işlerle uğraştıktan sonra son 5-6 aydır sadece grafik tasarımcılık yapan amatör bir grafiker ve e-spor oyuncusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir